Trakt Królewsko-Cesarski – Poznań w pigułce
Ostrów Tumski
Wyspa w widełkach Warty i Cybiny. W tym miejscu zaczęła historia naszego państwa, narodu i Kościoła. Znajdują się tutaj relikty palatium, czyli rezydencji Mieszka I z II połowy X wieku. Była to pierwsza taka budowla na ziemiach polskich – bardzo nowoczesna jak na ówczesne czasy bo dwupiętrowa. To właśnie w tym pałacu pierwszą chrześcijańską kaplicę na ziemiach polskich ufundowała i się w niej modliła księżniczka czeska Dobrawa.
Na Ostrowie Tumskim znajduje się także najstarsza Katedra w Polsce. W 968 r. biskup Jordan utworzył tutaj pierwszą organizację kościelną na ziemiach polskich.
Obecna piąta już w tym miejscu katedra jest nekropolią pierwszych polskich władców. W Złotej Kaplicy spoczywają Mieszko I i Bolesław Chrobry. W podziemiach katedry znajduje się misa chrzcielna, w której być może Mieszko I przyjął chrzest. Pochowani są także arcybiskupi gnieźnieńsko-poznańscy Prymasi Polski, bowiem w latach 1821-1946 w wyniku unii personalnej diecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej głowa polskiego Kościoła rezydowała w Poznaniu. Obecna Katedra została odbudowana po 1945 r. W 1983 r. modlił się w niej i spotkał z duchowieństwem papież Jan Paweł II.
Na Ostrowie Tumskim do połowy XIII w. znajdowało się otoczone wielkimi i trudnymi do zdobycia murami miasto Poznań. Wtedy został przekazany władzy kościelnej i tak jest do dnia dzisiejszego.
Stare Miasto
Urokliwy Stary Rynek w obecnej formie powstał w 1253 r. gdy Poznań został przeniesiony na lewy brzeg Warty. Średniowieczne centrum handlowe, polityczne, sądowe. Trzeci do wielkości w Polsce. Rynek otaczają ładne barkowe i renesansowe kamieniczki w większości odbudowane po 1945 r. Domki budnicze miejsce średniowiecznego handlu.
Ratusz – perła renesansu powstał w XVI w. W średniowieczu miejsce pracy rajców miejskich obecnie oddział Muzeum Historii Miasta Poznania. Fasada z trójkondygnacyjną logią jest jedną z najpiękniejszych w Polsce. Pełna wielu odniesień i nawiązań do stosunków władza-państwo. Personifikacja cnót mówi (wiara, nadzieja, męstwo, umiarkowanie) o tym jak powinny wyglądać stosunki władzy z ludem. W bocznych kwaterach i pod attyką znajdują się malowidła polskich władców. A nad zegarem czarne drzwiczki z których codziennie o godz. 12 wychodzą Koziołki.
Stojący pod Ratuszem Pręgierz z figurą kata to miejsce wymierzania kar w średniowieczu. Wyroki były surowe mordercom ucinano rękę a złodziejom uszy. Dawny symbol hańby jest obecne ulubionym miejscem spotkań poznaniaków. W 2011 r. znalazł się śmiałek, który wdrapał się do góry aby zrobić sobie… selfi z katem ale spadł razem z nim. W efekcie za naprawdę figury kata musiał zapłacić za własnej kieszeni 40 tys. zł.
Zamek Królewski znajduje się na wzgórzu Przemysła gdzie urzędował król Przemysł II (zm. 1296), który jako pierwszy zaczął używać białego orła na czerwonym tle. Zatem w Poznaniu narodziło się polskie godło. Warto wspomnieć, że na poznański zamek chętnie przybywali polscy królowie m.in. Władysław Jagiełło był ok. 40 razy.
Poznańska Fara – jeden z najpiękniejszych barkowych kościołów w Polsce. Budowali ją Jezuici (rozpoczęli w 1651r.) a budowa trwała wraz z wykończeniem wnętrza prawie sto lat. Bogactwo form, przepych, dekoracyjność, zdobność to wszystko miało przyciągnąć na nowo wiernych, którzy przeszli na protestantyzm do Kościoła Rzymskokatolickiego.Fara to kościół iluzji: 16 kolumn zbudowanych jest ze stiuku, który tylko z wyglądu przypomina marmur a faktycznie jest tylko elementem dekoracyjnym dzięki któremu Fara wydaje się większa niż jest w rzeczywistości. Podobnie z kopułą, która z wyglądu ją przypomina a faktycznie to zwykłe malowidło na desce. Warto zwrócić uwagę na organy Ladegasta posiadające ponad 2 tys. piszczałek. Najmniejsza ma kilka cm a największa sześć metrów.


Dzielnica Cesarska
Dzielnica Cesarska – kompleks monumentalnych, reprezentacyjnych budynków z Placem im. Adama Mickiewicza w centrum.
Wybudowane na początku XX w. miały świadczyć o potędze państwa pruskiego, którego Poznań był częścią. Ale w 1918 r. wybuchło Powstanie Wielkopolskie i wszystkie te gmachy przeszły w polskie ręce. Najważniejszy z nich to Zamek Cesarski – neoromański zbudowany jako rezydencja dla cesarza Wilhelma II. Collegium Minus – neorenesansowy gmach główny i aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Teatr Wielki neoklasycystyczny pięknie w komponowany w klin zieleni położony u stóp olbrzymiej fontanny, Collegium Maius neobarokowy gmach dawnej Komisji Kolonizacyjnej, która miała wykupywać ziemie od Polaków i oddawać ją osadnikom niemieckim.
- Plac im. Adama Mickiewicza reprezentacyjne miejsce Poznania na którym odbywają się najważniejsze uroczystości państwowe. W tym miejscu gościł w 1997 r. Jana Paweł II. Znajduje się tam pomnik Adama Mickiewicza i Pomnik Ofiar Czerwca 1956r – upamiętniający pierwszy niekomunistyczny zryw poznańskich robotników w 1956 r.
- Stary Browar to niezwykłe Centrum Sztuki i Biznesu. Jak sama nazwa wskazuje połowa działalności centrum to biznes a druga połowa to kultura i sztuka. Tutaj można jej dotknąć, posłuchać i uczestniczyć w jej tworzeniu. Stary Browar zbudowany w miejscu dawnego browaru Ambrosiusa Huggera jest laureatem wielu prestiżowych nagród m.in. w 2008 r. został wybrany najlepszym Europejskim Centrum Handlowym.